Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok

Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok

Historické objekty Vážnica a Klopačka dokladajú tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva, ktoré sa uchovali v aktívnej podobe až do 2. polovice 19. storočia. V priestoroch Klopačky sa nachádza galéria vybraných reprodukcií starých banských drevorytov z diela Juraja Agricolu „De re metallica libri XII“, ktoré ilustrujú vývoj baníctva po 16. storočie s technologickými prvkami a ťažobnými postupmi typickými aj pre liptovský región. Vo Vážnici je umiestnená expozícia histórie baníctva a hutníctva v Liptove doplnená odevom baníka, zbierkou banských svietidiel a pracovných nástrojov. Formou dvojrozmerných panelov s textovou časťou a bohatým ilustračným materiálom približuje históriu ťažby a spracovania kovov v Bocianskej a Ľupčianskej doline a na Magurke, v oblasti Liptovského Hrádku, Kriváňa, Západných Tatier a Čierneho Váhu, v centrálnej časti Nízkych Tatier a priestore Dúbravy a Liptovských Kľačian, ako aj históriu dolnoliptovského baníctva a hutníctva v Revúckej doline, na okolí Bieleho Potoka, Liptovskej Lúžnej, Korytnice a v doline Bystrô. Súčasť Cesty baníctva – poznávacieho a zážitkového produktu z portfólia Liptovského múzea v Ružomberku. Národná kultúrna pamiatka.

správca pamiatky, tel. č.:  +421 904 550 461

Informácie poskytne aj Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku, Partizánska ulica 153, 033 01 Liptovský Hrádok, tel.: +421 44 522 24 85, e-mail: program@liptovskemuzeum.sk

Služby
lektorský výklad

Otváracie hodiny

Január – Apríl len pre ohlásené skupiny
Máj – Október St, Pi, Ne 16.00 – 18.00
November – December len pre ohlásené skupiny

Minimálny počet návštevníkov v ohlásenej skupine mimo návštevnej sezóny 10 osôb. Objednávka prehliadky minimálne tri dni vopred.

Cenník

Zväčšiť mapu