Ekologický deň v múzeu 19.4.2024

Piatok 19.4.2024 v Liptovskom múzeu v Ružomberku sa niesol v znamení Dňa Zeme a Apríla, mesiaca lesov.

Boli tu zrealizované dva vzdelávacie programy pre žiakov materských a základných škôl pod jednotným názvom EKOLOGICKÝ DEŇ V MÚZEU.

2

Teoretická časť každého programu bola zameraná na rozprávanie, akým spôsobom môžeme prispieť aj my k ochrane životného prostredia - napríklad triedením a znižovaním množstva vyprodukovaného odpadu. Na malých príkladoch sme si vysvetlili, čo to znamená recyklovať.

Prostredníctvom herných prvkov a zbierkových predmetov sme minulosť prepájali so súčasnosťou. Povedali sme si, ako žili, pracovali, čím sa zaoberali, ako sa správali a či tiež recyklovali ľudia v minulosti.

Vysvetlili sme si, prečo by sme mali žiť a správať sa ekologicky a zodpovedne voči prírode, triediť a recyklovať odpad. K jednotlivým odpadovým materiálom boli pripravené praktické ukážky ich recyklovania.

Ekologický životný štýl však nie je len o recyklácii, existuje mnoho spôsobov, ako žiť ekologicky a zodpovedne voči prírode, o čom sme spoločne so žiakmi debatovali.

Druhá časť programov bola zameraná na tvorivé dielne a zaujímavé praktické ukážky recyklovania rôznych materiálov. Kreatívne dámy, ktoré pravidelne navštevujú pondelkové tvorivé podujatia v múzeu, svojou zručnosťou a šikovnými nápadmi obohatili celé podujatie. Žiaci mali možnosť priučiť sa, inšpirovať sa, ako aj vyskúšať si niektoré techniky recyklovania a ľudového remesla (napríklad prácu s drôtom, vlnou, papierom, plastom,...) ale aj vlastnoručne si zhotoviť drobný výrobok.

Pozvanie na program prijali školy: ZŠ Sládkovičova, ZŠ Ľubochňa, MŠ Za dráhou, MŠ Černová, MŠ Š. Moyzesa a MŠ Hrabovská cesta.

Spolu sa podujatia zúčastnilo 122 žiakov a 13 učiteľov.

Všetkým zúčastneným ďakujeme za záujem a za návštevu podujatia.