Vážení návštevníci. Liptovské múzeum si vás dovoľuje pozvať na vernisáž výstavy Detstvo na dedine, ktorá sa uskutoční dňa 25. apríla 2024 o 16:00 v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku.

O čom je výstava?

Cieľom výstavy je predstaviť tú časť života našich predkov, o ktorej sa veľmi nehovorí a to hlavne z dôvodu vysokej detskej úmrtnosti v našej minulosti. Približuje nám niekoľko tém, ako narodenie, krst a prvé mesiace života, detské hry a hračky, detský odev, detské práce či vzdelávanie detí. Výstava sa snaží dokumentovať najmä najmladšie roky vidieckych detí na Liptove, kým neboli dostatočne veľké na to, aby dostali na starosť zodpovednejšiu, takpovediac „dospelácku", prácu. Napriek tomu je toto obdobie života mimoriadne zaujímavé, pretože obsahuje špecifické prvky detskej zábavy a ľudovej slovesnosti, ktorá už vo svete dospelých nemala svoje miesto.

Detstvo na dedine