Vo štvrtok 14.3.2024 do Liptovského múzea v Ružomberku prišli škôlkári z MŠ Klačno.

Pri príležitosti mesiaca knihy sme pre nich a všetky materské a základné školy pripravili nový vzdelávací program zo 4 dielneho cyklu „Z ROZPRÁVKY DO POVESTI, Z POVESTI DO ROZPRÁVKY“. Teraz to bolo na motívy rozprávky „Traja zhavranelí bratia“ a povestí o kráľovi Matejovi Korvínovi.

1

V expozícii zoológie sme si povedali niečo o rozprávkach a povestiach, či je a aký je medzi nimi rozdiel, akým spôsobom sa rozprávky uchovávali... Prečítali sme si danú rozprávku a porozprávali zopár povestí, ktoré sme deťom spestrili ukážkami historických obrázkov. V expozícii deti vyhľadali zvieratá, ktoré vystupovali v rozprávke.

V tvorivej časti programu mali deti za úlohu „zošiť“ a vyplniť omaľovánkovú knižočku, ktorá bola plná krásnych obrázkov, tematicky naviazaných k počutej rozprávke a povesti. Počas práce nám niekoľko deti porozprávalo vlastnú obľúbenú rozprávku. Škoda, že pre krátkosť času sa nemohli prezentovať všetky deti. Bolo milé vidieť ich záujem a nebojácnosť.

Na záver si dievčence mohli vyprobovať napodobeninu šperku, aký mohla v minulosti nosiť snúbenica Mateja Korvína – Bianca Sforza.

Potom sme sa spoločne presunuli do expozície stredovekých a novovekých dejín, kde si deti prezreli maketu Hradu Likava, historické zbrane a najmä hovoriaci obraz Jána Korvína. Záverečnou bodkou programu, ktorá zožala veľký úspech ako u chlapcov, tak aj u dievčat, bola možnosť poťažkať si naozajstný meč.

Veríme, že pani riaditeľke aj pani učiteľke a samozrejme aj deťom sa program páčil, nakoľko o týždeň ich privítame na veľkonočnom programe.

Ďakujeme im za návštevu a tešíme sa na budúce stretnutie